|
Köztársaságvédők - Miklós Péter cikke a Magyar Hírlapban

A szocialista politikusokból ismét előbújt a jámbor demokrata. Ezt már megszokhattuk tőlük (főleg, ha ellenzékben vannak). A nemzeti együttműködés nyilatkozatának a központi államigazgatás épületeiben jól látható és méltó helyen való elhelyezése kapcsán adott ki közleményt az MSZP frakciója, amelyben egyebek mellett az áll, hogy Magyarországon Horthy Miklós és Rákosi Mátyás, Romániában pedig Nicolae Ceausescu élt hasonló módszerekkel. Így már helyben is vagyunk: Orbán Viktor diktatórikus módszereket alkalmaz – szól a szocialista demagógia –, azaz veszélyben a köztársaság…
Szép gondolatmenet ez az ellenzéki szerepkört bizonytalanul tanulgató MSZP-sektől. Csak egy bökkenő van. Április 11-én és 25-én a magyar választópolgárok meggyőző egységbe tömörült akarata elsöpörte őket. S nem hiszem, hogy a szavazók túl nagy különbséget tettek volna a szlogenjeiben a nemzeti közép politikáját hirdető Medgyessy Péter, a verbálisan a köztársaság eszméjét hősiesen védelmező Gyurcsány Ferenc vagy a szakembernek mondott Bajnai Gordon kormánya között. A nyolcéves szocialista kormányzásról a tények beszéltek. A választók pedig nemet mondtak – de nemcsak az intézményesült korrupcióra és a sikertelen válságkezelésre, hanem a szocialista frazeológiára is. Nem kértek sem az úgynevezett progresszió harcos vállalásából, sem a szélsőségektől való folytonos rettegésből. A stabil parlamenti többségre, az olcsóbb államra, a tisztább közéletre és az új kezdet ígéretére voksolt áprilisban a választók többsége.
Az is roppant érdekes még, hogy miként kerül a MSZP érvelésébe Rákosi és Ceausescu. Hogy Horthyról, mint egy diktatórikus korszak névadójáról emlékeznek meg (ami történetileg természetesen nem igaz), abban még nincs semmi meglepő, róla így szoktak beszélni. De az azért bizarr, hogy a Nagy Imre és társai újratemetésén a szovjet csapatok távozását követelő Orbán Viktor és a sztálini mintájú kommunista diktatúrát hazánkban – éppen szovjet segédlettel – kiépítő Rákosi Mátyás között párhuzamot vonnak. Hiszen Rákosi és állampártja annak a magyar kommunista mozgalomnak a része, amelyből a mai MSZP is kinőtt. A faluromboló és magyarellenes Nicolae Ceausescu – akit a román nép ellen elkövetett bűneiért ítélt halálra a bíróság –, pedig annak a román kommunista pártnak volt a főtitkára, amelynek a Kádár-féle Magyar Szocialista Munkáspárt (tudják, amelyből az MSZP fakadt) testvérpártja volt.
A szocialisták kényszeres Orbán-ellenességükben talán azt is elfelejtik, hogy kongresszusaikon rendre az Internacionálét, a sztálini Szovjetunió egykori himnuszát dalolják. Amikor énekelni kezdik, Sztálin országlását és véres terrorját is idézik.
| |